2015. január 10., szombat

Locavore …. így év elején…

Az ünnepek alatt sok mindenre volt időnk… Együtt lenni szeretteinkkel, olyan élményeket gyűjteni, amikben év közben nem lenne lehetőségünk, jókat enni és inni, és főként átgondolni az elmúlt 365 napot és megtervezni az újabb év kihívásait. 
Nem történt ez másként velem sem, mert a rengeteg pozitív benyomás mellett gasztro életem főbb állomásait is felidéztem. Arra jutottam, hogy ez az egyik legtökéletesebb formája a feltöltődésnek, hiszen már az ókorban is a lakomák köré csoportosultak a főbb események. Mára már nyilván ez átalakult, de gondoljunk csak bele… Életünk legfontosabb eseményein mindig jókat eszünk és iszunk… Így hát az egyik fogadalmam idénre, hogy gasztro pillanataimat minél többetekkel megosztom és ha személyesen nem is velem, de barátaitokkal és családtagjaitokkal ti is könnyedén élvezhetitek a csodás pillanatokat. 

Január az a hónapja az évnek, amit sokan nem szeretnek, hiszen az idő zord, hideg van és ráadásul a régi mondás is teret nyer, hogy minden kezdet nehéz… Ezt egy jó pohár pálinka könnyebbé teszi, főleg, ha az ember tudja, mit is iszik és a nemes, hungaricumnak is nevezett ital történetét is ismeri az ember. Történetem nekem is több van, szomorúság, de humor és boldogság is köthető a pálinkához. Pálinkát ittunk az érettségi banketten, nagymamám búcsúztatásakor, a főiskolai bulikban, leánybúcsú közbeni hajnali elhajlásokkor és egyszerűen az élvezet kedvéért szinte bármikor, de biztosan akadnak olyanok is, akik a Magna Cum Laude Pálinka dalára éjszakákat át mulattak...:-)


Tudtad, hogy a magyar pálinka szó a 17. századi megjelenésétől kezdve 2004-ig az égetett szesz általános elnevezése volt és hogy a szeszfőzés első egyértelmű említése a 12. századi Itáliából származik? A 14. században pedig Erzsébet kirányné rozmaringgal lepárolt borszesszel kezelte a köszvényét… Népszerűségét az is bizonyítja, hogy számos néven van köztudatban - ákovita, célzóvíz, fütyülős, kerítésszaggató, papramorgó, szíverősítő, nerángass, stb. Még védőszentje (Szent Miklós) és világnapja is van :-) (december 6.). 


Számos nemzetnél találhatunk párlatokat, de a magyar pálinkának nincs párja, és külföldi barátaink rajongva kóstolják... A legjobb magyar pálinkák világhírűek és igazi Locavore módon készülnek, de a konyhában is előszeretettel használjuk, legyen az akár a kecskeméti lángoló tejespite vagy pálinkában pácolt pisztráng… 


Készült egy lista is az 5 csillagos, vagyis a legjobb minősítésű pálinkákról, melyek közé tartozik a teljesség igénye nélkül az 1 Csepp Pálinka Prémium Piros Veltelini szőlőpálinkája, Bolyhos Pálinkafőzde Ágyas kajszibarack pálinkája, Buti Pálinkafőzde és Pálinkaház Galagonyapálinkája, Etesi Pálinkafőzde Öregetesi palóc pálinka - fekete szederpálinkája, Prekop Pálinkamanufaktúra Bio erdei som pálinkája és Schiszler Pálinka Madárberkenye pálinkája. Ha szeretnél erről többet megtudni, akkor itt utána tudsz nézni… http://www.agrarszektor.hu/bor-italok/egyeb/kiderult_ezek_ma_a_legjobb_magyar_palinkak.3819.html oldalon


Szóval, ha csak fázol, ha hazai ízekre vágysz, ha szíverősítőre van szükséged vagy egyszerűen csak a barátaiddal innál egy jót, a pálinka kítűnő választás. 


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.