2015. január 29., csütörtök

Locavore a világban - Gastro Trendek 2015-ben

Minden év elején számba vesszük az előző év történéseit, sikereit, eredményeit, átgondoljuk, mit csinálnánk másként és mire fektetnénk nagyobb hangsúlyt. Nincs ez másként a gasztronómiában sem. 

A Forbes magazin is összegyűjtötte azokat a trendeket, ami garantáltan megváltoztatja étkezési szokásainkat… A brooklyn-i nemzetközi gasztro tanácsadó cég, a Baum+Whiteman (www.baumwhiteman.com) 3 alapvető kérdésre kereste a választ:
  • Hogyan befolyásolja a technológia az éttermeket és milyen hatással lesz ez az árakra? 
  • A chéfek hogyan manipulálják az alapvető ízeket, alapanyagokat?
  • És mindez alapján hogyan ítéljük meg az éttermek hitelességét a jövőben?

Ha szeretnétek többet is olvasni a témáról, itt megtehetitek…

http://www.forbes.com/sites/caroltice/2014/11/11/10-restaurant-trends-for-that-will-change-what-and-where-you-eat-in-2015/

Az okos telefonok világában már elengedhetetlen, hogy az éttermek is felkészüljenek a vendégek ilyen irányú igényeire, legyen az online menü választás vagy akár asztalfoglalás. Ugyan az ízek prezentálása az interneten keresztül még nem lehetséges, de kit tudja? Mindenesetre azok a gourmet helyek élvezik a versenyelőnyt, akik az online piacon is megjelennek, étvágygerjesztő ötletekkel csalogatják be vendégeiket, legyen ez akár egy bor ajánló vagy egy esemény. 


A chéfek szerepe is megnő, hiszen a konyhák titkai már nem maradhatnak bent a kulisszák mögött, a specialitások és a személyes találkozások élménye mind-mind egyre fontosabb számunkra. Ha tehát találkozni szeretnétek vagy netán kérdezni a konyha művészeitől, nem jártok messze a prognosztizált trendektől…:-)


Hitelesség a vendéglátóhelyek tekintetében a régi jól bevált módszer alapján is működik. A személyes benyomás, a pozitív élmények és ízkombinációk megteszik minden esetben a kellő hatást és az “ide mindenképpen visszajövök” döntést. De mi van a személyes élmények előtt? Ekkor keressük az alternatív információkat… 
Mi jöhet szóba? Az interneten talált fotók, akciók, esetleg lokáció és az ismerősök véleménye. Gondoltunk e már valaha arra, hogy a hitelesség szempontjából fontos lehet az alapanyagok ismerete? Hogy valóban azt esszük, amit kínálnak? Hogy tudjuk mi is, melyik étel összetevői honnan származnak? Én igennel szavazok, gondolom ti is… Mindenesetre mindez még nagyobb hangsúlyt kap idén is és a következő években is biztosan.


Éppen ezért tartom fontosnak, hogy a Locavore filozófia minél szélesebb körben terjedjen itthon is, nemcsak, hogy egyszerűbb legyen az éttermi választás, de hogy az étkezés minden alkalommal garantált élmény legyen. 

2015. január 10., szombat

Locavore …. így év elején…

Az ünnepek alatt sok mindenre volt időnk… Együtt lenni szeretteinkkel, olyan élményeket gyűjteni, amikben év közben nem lenne lehetőségünk, jókat enni és inni, és főként átgondolni az elmúlt 365 napot és megtervezni az újabb év kihívásait. 
Nem történt ez másként velem sem, mert a rengeteg pozitív benyomás mellett gasztro életem főbb állomásait is felidéztem. Arra jutottam, hogy ez az egyik legtökéletesebb formája a feltöltődésnek, hiszen már az ókorban is a lakomák köré csoportosultak a főbb események. Mára már nyilván ez átalakult, de gondoljunk csak bele… Életünk legfontosabb eseményein mindig jókat eszünk és iszunk… Így hát az egyik fogadalmam idénre, hogy gasztro pillanataimat minél többetekkel megosztom és ha személyesen nem is velem, de barátaitokkal és családtagjaitokkal ti is könnyedén élvezhetitek a csodás pillanatokat. 

Január az a hónapja az évnek, amit sokan nem szeretnek, hiszen az idő zord, hideg van és ráadásul a régi mondás is teret nyer, hogy minden kezdet nehéz… Ezt egy jó pohár pálinka könnyebbé teszi, főleg, ha az ember tudja, mit is iszik és a nemes, hungaricumnak is nevezett ital történetét is ismeri az ember. Történetem nekem is több van, szomorúság, de humor és boldogság is köthető a pálinkához. Pálinkát ittunk az érettségi banketten, nagymamám búcsúztatásakor, a főiskolai bulikban, leánybúcsú közbeni hajnali elhajlásokkor és egyszerűen az élvezet kedvéért szinte bármikor, de biztosan akadnak olyanok is, akik a Magna Cum Laude Pálinka dalára éjszakákat át mulattak...:-)


Tudtad, hogy a magyar pálinka szó a 17. századi megjelenésétől kezdve 2004-ig az égetett szesz általános elnevezése volt és hogy a szeszfőzés első egyértelmű említése a 12. századi Itáliából származik? A 14. században pedig Erzsébet kirányné rozmaringgal lepárolt borszesszel kezelte a köszvényét… Népszerűségét az is bizonyítja, hogy számos néven van köztudatban - ákovita, célzóvíz, fütyülős, kerítésszaggató, papramorgó, szíverősítő, nerángass, stb. Még védőszentje (Szent Miklós) és világnapja is van :-) (december 6.). 


Számos nemzetnél találhatunk párlatokat, de a magyar pálinkának nincs párja, és külföldi barátaink rajongva kóstolják... A legjobb magyar pálinkák világhírűek és igazi Locavore módon készülnek, de a konyhában is előszeretettel használjuk, legyen az akár a kecskeméti lángoló tejespite vagy pálinkában pácolt pisztráng… 


Készült egy lista is az 5 csillagos, vagyis a legjobb minősítésű pálinkákról, melyek közé tartozik a teljesség igénye nélkül az 1 Csepp Pálinka Prémium Piros Veltelini szőlőpálinkája, Bolyhos Pálinkafőzde Ágyas kajszibarack pálinkája, Buti Pálinkafőzde és Pálinkaház Galagonyapálinkája, Etesi Pálinkafőzde Öregetesi palóc pálinka - fekete szederpálinkája, Prekop Pálinkamanufaktúra Bio erdei som pálinkája és Schiszler Pálinka Madárberkenye pálinkája. Ha szeretnél erről többet megtudni, akkor itt utána tudsz nézni… http://www.agrarszektor.hu/bor-italok/egyeb/kiderult_ezek_ma_a_legjobb_magyar_palinkak.3819.html oldalon


Szóval, ha csak fázol, ha hazai ízekre vágysz, ha szíverősítőre van szükséged vagy egyszerűen csak a barátaiddal innál egy jót, a pálinka kítűnő választás.